Czas na ruch!

Czas na ruch!

Tym razem przedstawiamy kilka propozycji zabaw na świeżym powietrzu. Pogoda za oknem zachęca do aktywności, a więc kiedy nasze pociechy ” rozsadza enargia” zachęcamy do skorzystania z tych propozycji. Część z nich to zabawy, w które bawili się jeszcze nasi rodzice, ale teraz to właśnie te najprostsze zabawy zyskują na atrakcyjności. A wiec… miłej zabawy!!!.

Oto one

  •  Skoki przez drabinkę – Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków. Do ułożenia drabinki możecie użyć również patyków lub drewnianych listewek. Do zabawy można wprowadzić element rywalizacji i zadanie wykonywać na czas
  • Zabawy z piłką – Celowanie – Ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Dziecko otrzymuje małą piłkę np. pinpongową lub do gry w tenisa, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.
  • Odbijanie piłki „z dodatkami” – Potrzebna jest piłka gumowa albo piłeczka do tenisa ziemnego oraz kawałek muru, o który będziemy odbijać piłkę i potem ją łapać. Trudność tej zabawy polega na tym, że należy dodatkowo wykonywać konkretne „akrobacje”, tzn. odbijać piłkę i klaskać, zanim się ją złapie, odbijać i łapać się za włosy lub uszy, dotykać kolan, skrzyżować dłonie na piersiach, złapać się dłońmi za plecami. Utrudnienia zależą od inwencji dzieci, a wygrywa ten, kto najwięcej razy pod rząd wykona zadania.
  • Skrzyżowanie – zabawa z użyciem hulajnogi lub rowerka. Narysuj na ziemi „skrzyżowanie”, czyli dwie przecinające się „ulice”, i stań z boku, trzymając w ręce dwie kartki – czerwoną i zieloną. Na twój sygnał maluchy, które jadą na siebie z naprzeciwka, muszą jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie skrzyżowania.  Stosując się jednak do tego, co pokazuje sygnalizacja świetlna, czyli ty (zmieniasz światła w równych odstępach czasu). Wygrywa ten brzdąc, który najszybciej dojedzie do krzyżówki i któremu dopisze szczęście, ponieważ trafi na zielone światło. 
  • Szczur -Jedna osoba trzyma skakankę za jeden jej koniec i kręci nią dookoła własnej osi, nisko nad ziemią. Pozostali stoją wkoło osoby ze skakanką i przeskakują nad kręcącym się sznurem (szczurem). Ta osoba, którą dotknie skakanka, zaczyna nią kręcić.
  • Rzut do celu – można rzucać do celu, do kosza, do narysowanej lub stworzonej np. z chusty/koca obręczy. Wystarczą piłeczki lub woreczek. Odległość możesz z czasem zwiększać, tak by dziecko miało większą trudność i jednocześnie przybierało inną pozycję do rzutu.
  • Kręgle – z puszek, plastikowych butelek, papierowych kubeczków. Wystarczy piłka i zabawa gotowa. Do rzucania można wykorzystać również samodzielnie uzbierane i udekorowane kamienie.
POMOC
Close