Dyktando Gminne 2021 – relacja

Dyktando Gminne 2021 – relacja

O tytuł Jerzmanowskiego Mistrza Ortografii A.D.2021 walczyli uczestnicy Dyktanda Gminnego zorganizowanego już po raz piąty przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej. Patronem tegorocznej edycji był Jan Paweł II, który w okresie przewodniczenia kościołowi opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się na 85 tysięcy stron. To właśnie jego twórczość i piękny język – zawsze poprawny oraz bogaty w słowa, posłużyły jako inspiracja do stworzenia tekstów w trzech odrębnych kategoriach: 1.– uczniów kl. IV-VI, 2. – uczniów kl. VII-VIII oraz kategorii OPEN dla wszystkich chętnych niezależnie od wieku.

28 października br. w świetlicy wiejskiej w Stodole Kultury w Jerzmanowej dało się wyczuć atmosferę z lekka wypełnioną rywalizacją. Do „językowej potyczki” nie tylko z innymi ale i z samym sobą stanęło ponad 40-stu uczestników. Dlaczego? – chciałam się sprowadzić i zobaczyć czy zostały mi w głowie lata nauki z czasów szkolnych – mówi Monika Dyba mieszkanka Jerzmanowej.


Można powiedzieć, że to taka już moja tradycja. Zaczęło się jeszcze w gimnazjum gdzie wzięłam udział pierwszy raz w kategorii gimnazjalnej, a potem przez liceum aż do teraz, co roku biorę udział w kategorii open. Jest to świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy ortograficznej, od zawsze czułam się dosyć pewnie w tej dziedzinie i brałam udział w różnego rodzaju konkursach. Dodatkowo zawsze są jakieś atrakcyjne nagrody więc jest o co walczyć, od razu robi się bardziej ekscytująco. – odpowiada Julia Skoczek, biorąca udział w dyktandzie razem ze swoim tatą.

Bo nagrody to nie tylko tytuł, statuetki i dyplomy ale także atrakcyjne nagrody pieniężne w wysokości 500, 300 i 200 zł analogicznie za pierwsze, drugie i trzecie miejsce kategorii open. Autor tekstów Dariusz Rekosz – polski pisarz, scenarzysta, animator kultury, autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych, nie okazał litości przygotowując dla wszystkich nie lada wyzwanie. Już najmłodsi musieli zmierzyć się z wyrazami jak: hipermarket, skrzące się, ościeżnice, keyboard czy chordofony. Dorośli łatwiej nie mieli, dyktando o tematyce kulinarnej upstrzone było mnóstwem językowych pułapek jak: challenge, hipochondryczna, Habsburżanka, szczeżuja, rzeżucha czy półlitrowe roztruchany. Po wyczerpującym sprawdzianie na uczestników czekała słodka nagroda w postaci kremówek.

Warto dodać, że w dniach 19-21 października odbyły się także odrębne rywalizacje uczniów w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej i Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie. Zwycięzcy otrzymają tytuł Ortograficznej Klasy A. D. 2021. Zdobywców tytułu w poszczególnych kategoriach poznamy dopiero 11 listopada 2021 podczas obchodów Święta Niepodległości i X Biegu Gęsi. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na scenę główną, a nagrody wręczy wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej Barbara Reszczyńska. 

POMOC
Close