Spotkanie z Indianami

Spotkanie z Indianami

W styczniu w naszej bibliotece w Jerzmanowej odbyło się egzotyczne spotkanie kulturowe. Naszą biblioteką zawładnęła kultura Indian. W wyprawie tej udział wzięły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Jerzmanowej, z grupy „Słoneczko” oraz pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej im. Jana Pawła II.

Na rozpoczęci tej ciekawej lekcji bibliotecznej, dzieci, które chciały należeć do naszego bibliotecznego plemienia „Bajkowy duch” musiały przybrać odpowiednie barwy. W związku z tym, bibliotekarki pomalowały wszystkim buzie oraz każdemu wręczyły pióropusz. Następnie dzieci wysłuchały i obejrzały prezentację, opowiadająca o historii Indian, ich kulturze, strojach, najważniejszych indiańskich przedmiotach i instrumentach. Dzieci mogły również takie przedmioty i instrumenty zobaczyć na własne oczy i dotknąć. Były to np. : fajka pokoju, łuk, kije deszczowy, bęben, łapacz snów. Dzieci z ciekawością wysłuchały prezentacji i również bardzo zainteresowane były indiańskich przedmiotów.

Po zakończonej prezentacji, wzięły udział w zabawach, mających na celu sprawdzenie, czy nadają się na prawdziwych Indian. Jedną z zabaw było rozpoznanie namalowanych śladów zwierząt w bibliotece. Podzieleni na trzy grupy jak węże przedzierali się przez biblioteczne regały. Ostatnią z zabaw było tzw. indiańskie ognisko. Dzieci wraz z bibliotekarkami usiadły w kółku po turecku, każdy dostał po jednym patyczku i klaskając przekazywali je sobie, tak aby nikt nie został bez patyczka. Na koniec zabaw wspólnymi siłami dzieci wykonały swój indiański Totem.

Ostatnią częścią indiańskich zajęć, było wysłuchanie bajki pt. „Pocahontas” czytanej przez jedną z bibliotekarek.

POMOC
Close