Literacki weekend!

Literacki weekend!

Pierwszy Literacki weekend w Gminie Jerzmanowa już za nami. W dniach od 9 do 11 września w przepięknie odrestaurowanej Stodole Kultury w Jerzmanowej odbyły się spotkania autorskie z pisarzami, których książki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. To było prawdziwe święto wszystkich miłośników dobrej książki.

Pierwszego dnia w panelu literackim gościliśmy Nadie Szagdaj, Przemysława Semczuk oraz Mieczysława Gorzkę. Trójka pisarzy pisząca o Dolnym Śląsku zdradziła nam kulisy powstawania ich książek oraz samego procesu tworzenia. Dowiedzieliśmy się więc dlaczego i za co Nadia Szagdaj kocha Wrocław i to właśnie o nim pisze, dlaczego Przemysław Semczuk wybiera okolice Jeleniej Góry jako tło swoich powieści kryminalnych i skąd u Mieczysława Gorzki wzięło się zainteresowanie stolicą Dolnego Śląska. Poznaliśmy również najbliższe plany wydawnicze autorów. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Błaszczyk.

Sobotnie przedpołudnie to czas spędzony z Ciocią Jadzią – czyli Elizą Piotrowską autorką i ilustratorką książek dla dzieci takich jak: Ciocia Jadzia czy Tupcio Chrupcio. Podczas uroczego spotkania dzieci poznały tajemnice powstawania książek, dowiedziały się, kiedy autorka napisała swoją pierwszą książkę, dlaczego musiała nauczyć się czytać, a także czy ciocia Jadzia istnieje naprawdę. Pani Eliza w cudowny sposób rozbudziła ciekawość dzieci a możliwość rozmowy z autorką ulubionej książki wywarła na dzieciach ogromne wrażenie.

Popołudnie natomiast należało do kobiet. Pierwsza z nich Agnieszka Lingas – Łoniewska nazywana jest „dilerką emocji”, ponieważ jej książki pełne są emocji, wzruszeń, dotykają ważnych wątków życia codziennego, ale też trudnych relacji osobistych i rodzinnych. Pani Agnieszka opowiedziała o swojej drodze do kariery jako pisarki oraz o swoim warsztacie twórczym. Na spotkaniu były również obecne przedstawicielki „Sekty Agnes”, czyli fanklubu czytelniczego autorki założonego w 2015r.

Kolejne spotkanie to spotkanie z orientem – czyli znaną polską pisarką, znawczynią literatury Bliskiego Wschodu- Tanyą Valko. Wydająca swoje powieści pod pseudonimem artystycznym autorka stworzyła bestsellerową sagę, cieszącą się ogromną popularnością wśród kobiet. Powieści te są skarbnicą wiedzy o kulturze, stylu życia i sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Podczas spotkania pisarka opowiadała nie tylko o inspiracjach do swoich książek ale również odwoływała się do historii, barwnie opisywała również specyfikę Bliskiego Wschodu oraz przytaczała historie Polaków, którym przyszło żyć w tych trudnych, kontrowersyjnych krajach. Prowadzącym rozmowę był Igor Kaczmarczyk, który zaprezentował nam także swoją debiutancką powieść „Islamskie fatum”.

Ostatni dzień literackiego weekendu to spotkanie z Zofią Mąkosą oraz Markiem Robertem Górniakiem, czyli rozmowy o książkach z historią w tle. Zofia Mąkosa to autorka „Wendyjskiej winnicy” – rodzinnej sagi opowiadającej o losach zwyczajnych ludzi na tle trudnych wydarzeń z historii polsko-niemieckiej. Na spotkaniu mogliśmy poznać drogę Pani Zofii do pisania, posłuchać o tym w jaki sposób powstawały kolejne tytuły, a także skąd czerpie tematy i na jakich faktach historycznych opiera fabułę w swoich utworach.

Natomiast Marek Robert Górniak to postać doskonale znana społeczności Gminy Jerzmanowa. To autor książek „Pamiętniki, relacje i wspomnienia osadników rejonu obecnej Gminy Jerzmanowa”, a także publicysta, historyk Kościoła, badacz historii Ziemi Głogowskiej. Pan Marek podczas spotkania podzielił się się z nami spostrzeżeniami na temat historii Ziem Odzyskanych, a przywołując wspomnienia sprawił, że spotkanie pełne było wzruszających emocji. W roli prowadzącej spotkanie wystąpiła Patrycja Barna.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli ten wrześniowy weekend spędzić z literaturą.

POMOC
Close