NOC BIBLIOTEK 2020

NOC BIBLIOTEK 2020

10 października 2020r. to VI edycja ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK – święta promującego biblioteki i czytelnictwo. Akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Tegoroczne hasło Nocy Bibliotek ” Klimat na czytanie” wskazuje, że jest to dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego. Czytanie to najbardziej dostępna i przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji lub rozrywki – to czego w obecnych czasach bardzo nam brakuje. To od nas zależy jaki stworzymy sobie klimat i czy będzie to dobry klimat na czytanie. Hasło nawiązuje nie tylko do dbania o dobrostan ludzi, ale również naszej planty i ochrony środowiska.

Bibliotek w Jerzmanowej wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej oraz młodzieżą z Dyskusyjnego Klubu Książki również włączyła się w obchody tego święta. W dniu 9 października odbyły się warsztaty komiksu prowadzone przez p. Szymona Teluk, który jest rysownikiem, ilustratorem, autorem komiksów, oraz karykaturzystą. Uczestnicy warsztatów poznali historię komiksu, zasady tworzenia głównego bohatera, a także sposoby, jak rysunkiem opowiedzieć o sytuacji, która go dotyczy. Przedstawione zostały również techniki pracy zawodowych rysowników komiksu, a dzieci nauczyły się jak je stosować, aby opowiadać o wszystkim co tylko podpowiada im wyobraźnia. Odbył się również instruktaż, jak stworzyć własny komiks i jak rozpocząć przygodę z komiksem.

Na zakończenie spotkania stworzony został nowy element wyposażenia biblioteki – ekologiczny fotel – z książek przeznaczonych na makulaturę. Udowodniliśmy w ten sposób, że książka – tak jak wiele innych przedmiotów – może mieć drugie życie. Fotel nie tylko cieszy oko, ale można w nim również oddać się ulubionej lekturze.

POMOC
Close