Tydzień Bibliotek!

Tydzień Bibliotek!

Tydzień bibliotek w pełni, również w naszej bibliotece. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: #Biblioteka. Nasza biblioteka postanowiła połączyć teraźniejszość czyli nowoczesność z przeszłością. Bo jak wiadomo, historia lubi zataczać koło. Powróciłyśmy do korzeni, do historii naszych odległych przodków, czyli Słowian. Bo to oni jako pierwsi zamieszkiwali tereny całej Polski.

A w tej niezwykłej podróży do przeszłości poprowadzili nas Panowie i Pani z grup rekonstrukcyjnych: „Strażnicy Kowalowej góry – Wczesnośredniowieczne Bractwo Wzgórz Dalkowskich” oraz ” Najemna Drużyna ” Strażnicy Midgardu”. Nie trzeba chyba przekonywać, że nasi goście posiadali niesamowitą wiedzę dotyczącą Słowian i ich codziennego życia. Uczniowie szkoły podstawowej, którzy tego dnia przyszli z nami świętować mieli okazję zobaczyć: jak rozpala się ogień za pomocą samego krzesiwa,
zrekonstruowane przedmioty, broń a także stroje. Duże wrażenie na uczestnikach spotkania wywarł pokaz walk. Dzieci z chęcią przymierzały wojenne stroje, które do lekkich nie należały. Miały okazję spróbować swoich sił w walce na miecze i w strzelaniu z łuku. Dzieci tak dobrze się bawiły, że ni chciały opuszczać naszych „Słowian”.

Całe spotkanie odbyło się w piątek 10 maja pod Pałacem w Jerzmanowej. Dlatego też dodatkową atrakcją dla odwiedzających nas tego dnia, było zwiedzanie Pałacu. Naszych gości oprowadzała Pani Anna Stec.

Równolegle odbywał się kiermasz książki przeczytanej. Każdy chętny przechodzień, mógł zabrać do domu książkę za darmo. Kiermasz trwa nadal w naszych bibliotekach w Jerzmanowej i Jaczowie.

POMOC
Close