Andrzejki !!!

Andrzejki !!!

Któż z nas nie zna popularnych Andrzejek. Ale czy wiemy o tym zwyczaju wszystko? Oto garść Andrzejkowych wiadomości.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.

Dzień ten przypada na koniec roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem trwającym do Świąt Bożego Narodzenia.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były nieco wcześniej obchodzone katarzynki).

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Jednak w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Oto kilka andrzejkowych wróżb!

Andrzejkowe wróżby w domu, gdzie mieszkają czarownice
Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez dziurkę od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.

Wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci
Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.

Wróżby andrzejkowe – jak wyglądają i jak je zorganizować
Wróżba ze skórki jabłka, gdzie jabłko obieramy w taki sposób, żeby powstała jedna długa skórka. Kiedy uda się uzyskać długą obierkę, stańcie i rzućcie ją za siebie przez lewe ramię. W jaką literę się ułożyła? To będzie litera imienia Twojej drugiej połowy!

Wróżby andrzejkowe - kubeczki
Wróżenie z kubków – w 3 kubeczkach umieszczamy: obrączkę ( lub pierścionek), krzyż i monetę. Następnie mieszamy kubki z czwartym: pustym. Wybranie obrączki oznacza ślub, krzyża duchowieństwo, a monety bogactwo. Pusty kubek oznacza samotność.

Wróżby andrzejkowe - zabawy andrzejkowe dla dzieci. | Mama Bloguje Serce do  przebijania z imionami na andrzejki. | Education, Nela, How to make
Andrzejkowe serce – wycinamy serce z papieru i zapisujemy na nim imiona męskie albo damskie. Następnie kładziemy odwrócone do góry nogami na stole. Druga osoba przekłuwa serce igłą. Imię na które trafi igła jest imieniem przyszłego partnera/partnerki.

Obecnie wróżby andrzejkowe traktowane są z lekkim przymrużeniem oka. Jednak pozostają one wciąż pretekstem do świetnej zabawy wśród najbliższych.

POMOC
Close