Mama – jedno słowo, tysiąc emocji!

Mama – jedno słowo, tysiąc emocji!

W tygodniu w którym świętujemy Dzień Mamy w naszym cyklu „ Czwartki z książką” polecamy wyjątkową pozycję. Jest to książka „ Mama” Helene Delforge i Quentin Greban Wyd. Media Rodzina.

Momentami zabawna i lekka książka, częściej jednak wzruszająca i skłaniająca do przemyśleń, mądra, ciepła i pełna emocji. Każda mama jest inna, ma inny bagaż doświadczeń i przekonań, ale łączy je jedno – pragnienie zapewnienia swoim dzieciom bezpieczeństwa, czułości i bliskości.

W słowie “mama” zawiera się tak wiele, a książka pokazuje zarówno tą różnorodność, jak i to, co scala mamy na wszystkich kontynentach. Nie ma znaczenia czy jest to mama z afrykańskiej sawanny czy mama zamieszkująca ulice Pekinu, a może mama hipiska ciągle w podróży. Mama to mama. Każda jest do siebie podobna pod względem swojej miłości do dziecka, ale nie tylko. Wszystkie mamy łączy także ból po stracie, tęsknota oraz niepewność tego co wydarzy się w przyszłości.

Niesamowite ilustracje odpowiadają wyznaniom mam z różnych czasów, środowisk i kultur. I tak poznajemy różne oblicza mam z całego świata. Jest mama samotna, jest mama karmiąca niejadka, jest mama dojeżdżająca codziennie autobusem, jest mama wyruszająca na wojnę, jest mama czekająca na swoje nienarodzone dziecko. Podobna różnorodność jest jeśli chodzi o bohaterki obrazów. Są mamy Francuski, Amerykanki, Indianki, Afrykanki…Autorem tych ilustracji jest Quentin Gréban. Książka zbudowana jest w ten sposób, że po prawej stronie mamy obrazek, a po lewej tekst z prostym, ale bardzo emocjonalnym szkicem. Brzmi być może banalnie, ale takie nie jest. Treść poezji dotyka najczulszych strun. Trudno nie wzruszyć się czytając tę książkę.

POMOC
Close